> > > >

Blog

Norweskie instytucje, jakie warto poznać lepiej, czyli o Skatteetaten i NAV

Dla Polaków planujących wyjazd do Norwegii czy też już mieszkających i zatrudnionych w tym kraju są takie dwie instytucje, o jakich warto wiedzieć i z jakimi warto żyć w zgodzie. Mowa tu oczywiście o Skatteetaten i NAV. Jeżeli planujemy żyć i pracować w krainie fiordów, na pewno nie raz będziemy mogli skorzystać z pomocy tych instytucji.

czytaj dalej

Gewerbe a Kindergeld, czyli prawo do zasiłku na dzieci a własny biznes w Niemczech

Mam własny biznes w Niemczech – czy mogę starać się o zasiłek na dziecko? Coraz częściej słyszymy to pytanie i nic w tym dziwnego, bo własna firma w Niemczech staje się bardzo popularną formą zatrudnienia za granicą. Samozatrudniony może liczyć na szereg ułatwień podatkowych w porównaniu z polskimi regulacjami prawnymi, a w konsekwencji korzystać praktycznie z tych samych praw co osoby zatrudnione na etacie.

czytaj dalej

W Holandii w 2017 roku zarobimy więcej! Podwyżka minimalnego wynagrodzenia

Jak co roku planujesz wyjazd za granicę, aby podreperować swój budżet? A może decydujesz się na wyjazd na dłuższy czas, aby podjąć za granicą stałą pracę? Wybór Holandii zarówno do pracy sezonowej, jak i stałej jest aktualnie dość powszechny wśród naszych rodaków. Niewątpliwie mieszkanie i życie w tym kraju jest stosunkowo spokojne, a zarobki z roku na rok rosną. Jak będzie więc w tym roku?

czytaj dalej

Kindergeld w 2017 roku – terminy i wysokość wypłat

Polacy przebywający w Niemczech w celach zarobkowych bardzo często starają się wykorzystywać każdą możliwość, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy. Dlatego też pracują czasami więcej niż powinni, biorąc na siebie dodatkowe obowiązki. Dzięki temu wyrabiają nadgodziny i rozliczają się z pracodawcą uwzględniając ekwiwalent za dodatkowo przepracowane godziny. Wielu Polaków korzysta też z zasiłków jakie przewiduje niemieckie prawo. Jednym z najczęściej pobieranych zasiłków jest oczywiście Kindergeld.

czytaj dalej

Rozliczenie podatku w Niemczech w 2017 roku – jak zaoszczędzić? Poznaj kwoty wolne od podatku! cz.2

Zagraniczne media bardzo często informują o liczbie migrantów, jacy przybywają do danego kraju w celach zarobkowych. W ostatnim czasie można było usłyszeć o nadmiernym napływie ludności do Europy, która chciała znaleźć pracę i zacząć życie na nowo na Starym Kontynencie. Jak wiadomo, do bogatych krajów Europy Zachodniej przyjeżdżają nie tylko uchodźcy z Bliskiego Wschodu, ale także Polacy, Czesi, Słowacy, Litwini czy Białorusini. Wysokie zarobki kuszą każdego, kto chociaż raz pracował za granicą.

czytaj dalej

Rozliczenie podatku w Niemczech w 2017 roku – jak zaoszczędzić? Poznaj kwoty wolne od podatku! cz.1

Polacy, którzy masowo wyjeżdżają do pracy w Niemczech, bardzo często nie wiedzą jak niemieckie prawo może pomóc im w oszczędzaniu pieniędzy. Często bywa tak, że nie dochodzą oni swoich praw, nie starają się korzystać z możliwości jakie regulują przepisy prawa pracy i prawa do wynagrodzeń – nawet bywa tak, że nie ubiegają się oni o zwrot podatku z Niemiec, chociaż im się należy.

czytaj dalej

Podwyżka Kindergeld w 2017 roku

Nowy rok to czas wprowadzania nowych przepisów, także podatkowych. W Niemczech powoli przekonujemy się do tego, że zmiany podatkowe mogą wywołać uśmiech na twarzach podatników.

Dla rodziców wychowujących dzieci i uprawnionych do otrzymywania zasiłku rodzinnego w Niemczech zmiany od 2017 roku oznaczają kolejne podwyżki świadczeń. Najbardziej uprawnionymi staną się osoby samotnie wychowujące dzieci.

czytaj dalej

Elektroniczna skrzynka podatkowa w Norwegii, czyli o systemie Altinn 

Systemy elektroniczne ułatwiają życie nie tylko pracownikom, ale i instytucjom, stąd norweska administracja dokłada wszelkich starań do tego, aby jak najsprawniej zastąpić tradycyjne formy komunikacji z urzędami metodami online. W związku z tym z systemu Altinn korzysta coraz więcej podatników. Dziś wyjaśniamy jak szybko i wygodnie posługiwać się drogą elektroniczną przy załatwianiu różnych spraw urzędowych w Norwegii.

czytaj dalej

Faktyczny opiekun dziecka a zasiłek rodzinny w Niemczech – cz.2.

Zdarza się z różnych powodów, także migracyjnych, że rodziny ulegają rozpadowi. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby zapewnić dzieciom możliwie dobry start społeczny i ekonomiczny. Wyjaśniamy w jaki sposób możliwe jest uzyskiwanie zasiłku na dzieci w Niemczech przez rodzica pozostającego w Polsce.

czytaj dalej

Faktyczny opiekun dziecka a zasiłek rodzinny w Niemczech – cz.1

Celem przyznania zasiłku rodzinnego jest poprawa egzystencji dzieci pozostających na wychowaniu rodziców. Co jednak w sytuacji, kiedy rodzina rozpada się? Kto w sytuacji rozwodu małżonków będzie miał prawo do otrzymywania Kindergeld? Przyjrzyjmy się przepisom związanym z tak popularnym zasiłkiem przyznawanym na dzieci w Niemczech.

czytaj dalej

O dokumentach niezbędnych do rozliczenia podatku z Niemiec

Zakończył się rok podatkowy w Niemczech, który jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. To dobry moment na podsumowania, a także rozpoczęcie nowego roku z nową energią do realizacji planów i marzeń. Jest to również dobry czas dla Polaków osiągających dochody na Zachodzie na to, aby przygotować się do rozliczenia z podatku w Niemczech.

czytaj dalej

Niemcy Zachodnie: chcemy przyciągnąć więcej polskich firm!

Minęło już ćwierć wieku odkąd Polacy intensywnie emigrują do Niemiec w celach zarobkowych, a współpraca handlowa z tym krajem układa się na wysokim poziomie. Okazuje się, że Zachodnie landy w kolejnych latach planowania swojego rozwoju gospodarczego również zamierzają skorzystać ze współpracy ze swoimi polskimi sąsiadami.

czytaj dalej

Dzięki Brexitowi będą niższe podatki w Finlandii? To możliwe!

Brytyjczycy opuszczają Unię Europejską, a w Finlandii realnie będzie zarabiać się więcej? To możliwe! W związku ze stosunkowo słabym wzrostem gospodarczym na świecie, ale także z Brexitem, rząd fiński planuje ożywić swoją gospodarkę. Czy warto więc za kierunek zarobkowy obrać Finlandię?

czytaj dalej

Mija czas rozliczenia podatku z Holandii za 2011 rok

Pozostało niewiele czasu do końca roku kalendarzowego, co przekłada się już bezpośrednio na pomysły w jaki sposób spędzić udanego Sylwestra. Jeśli chcemy sprawić sobie dodatkowy prezent, a pracowaliśmy w Holandii w 2011 roku pamiętajmy o złożeniu zeznania podatkowego.

czytaj dalej

O dostępie polskich obywateli do fińskiego rynku pracy

Jak nie trudno jest zauważyć, Polacy bardzo chętnie i często wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy. Część osób robi to z czystej ciekawości, część szuka większych pieniędzy za wykonywaną pracę, a jeszcze część zmuszona jest wyjechać, bo nie może znaleźć zatrudnienia w Polsce. Wiele się słyszy o Polakach w Anglii, w Niemczech czy w Holandii, ale bardzo rzadko słyszy się o naszych rodakach w Skandynawii.

czytaj dalej

Praca i zwrot podatków ze Szwecji

W poprzedniej części artykułu „Praca i warunki życia w Szwecji – mini poradnik dla Polaków – część 1” informowaliśmy o tym jak najłatwiej znaleźć pracę w Skandynawii i co jest niezbędne by normalnie funkcjonować i podejmować zatrudnienie. W tej części skupiamy się bardziej na samym zatrudnieniu i ofertach zatrudnienia, bo jak się okazuje – znalezienie pracy w Szwecji często bywa bardzo trudne. A zatem… zachęcamy do lektury.

czytaj dalej

Praca i warunki życia w Szwecji – mini poradnik dla Polaków – część 1

Skandynawia zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników jeżeli chodzi o pracę za granicą. Wiele osób wyjeżdża na północ Europy twierdząc, że na zachodzie jest zbyt duża konkurencja i że Polacy na zachodzie są coraz gorzej traktowani. Czy tak jest w rzeczywistości, tego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić. Możemy natomiast stwierdzić, że do Szwecji wyjeżdża z roku na rok coraz więcej Polaków. Zaciekawieni ofertami zatrudnienia i nowymi możliwościami chętnie podejmują pracę w Skandynawii. Co powinni wiedzieć Ci wszyscy, którzy rozpoczynają swoje życie na obczyźnie i o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

czytaj dalej

Co oznacza pozytywna decyzja z Familienkasse?

Praca za granicą często przyciąga jak magnes. Świetne zarobki, niezwykłe możliwości rozwoju, elastyczny grafik, atmosfera pracy bardzo miła, a do tego wszystko legalnie. Brzmi jak bajka? Otóż w niektórych krajach jest to na porządku dziennym. Gdzie w takim razie warto wyjechać w poszukiwaniu pracy?

czytaj dalej

Zarobki w Holandii a rozliczenie w Polsce

Coraz więcej osób decyduje się wyjechać z Polski, aby móc pracować za granicą. Ofert pracy przybywa, a każde ręce do pracy się przydadzą. Nie każdy jednak wie, że praca w obcym kraju może nieść ze sobą też pewne zobowiązania, a ich niedopełnienie może być dla nas niekorzystne. Mowa tutaj oczywiście o rozliczeniach podatkowych. Urzędy skarbowe, czy to w Polsce czy w innym kraju mają podobny schemat działania – pracujesz, prowadzisz firmę, to płacisz podatki i składki ubezpieczeniowe. Normalna kolej rzeczy, a jednak nie każdy o niej pamięta.

czytaj dalej

List z Finanzamt trafił do Twojej skrzynki? Podpowiadamy, co robić!

Praca w Niemczech jest dla wielu Polaków szansą na zmianę dotychczasowego życia. Możliwość pobierania wysokich świadczeń socjalnych i wysokie pensje, to często najważniejsze powody, dla których nasi rodacy postanawiają wyjechać z kraju w poszukiwaniu pracy. Wielu z nich wie także, że po zakończeniu pracy mogą ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. To także ważny element pracy za granicą.

czytaj dalej